Home Aktuale ZAEV PAS TAKIMIT ME CIPRAS “MAQEDONIA DHE GREQIA PO FORCOJNË MIQËSINË”

ZAEV PAS TAKIMIT ME CIPRAS “MAQEDONIA DHE GREQIA PO FORCOJNË MIQËSINË”

SHARE
Fillimi  Lajme  ZAEV PAS TAKIMIT ME CIPRAS “MAQEDONIA DHE GREQIA PO FORCOJNË MIQËSINË”

ZAEV PAS TAKIMIT ME CIPRAS “MAQEDONIA DHE GREQIA PO FORCOJNË MIQËSINË”

397
0
Facebook
Twitter

Kryeministri i Maqedonisë dhe Greqisë Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras u takuan në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor, që po mbahet në Sofje. Siç njoftoi qeveria, dy kryeministrat diskutuan momentin aktual në bisedimet mbi problemin që Republika e Greqisë ka me emrin kushtetues të Republikës së Maqedonisë dhe për mundësitë për t’i afruar dallimet për një zgjidhje të pranueshme për të dy palët.

Pas takimit, Zaev në profilin e tij në facebook shkroi se  Maqedonia dhe Greqia po forcojnë miqësinë. “Me Kryeministrin Tsipras besojmë se mund të gjejmë një zgjidhje që mbron dinjitetin e qytetarëve të dyja vendeve”.

Ky është takimi i i katërt kokë më kokë i dy udhëheqësve. Samiti po debaton për perspektivën evropiane të vendeve të rajonit.

SHARE