Ai e ka cilësuar këtë masë si të fundit në serinë e spastrimeve të përkrahësve të klerikut Fetullah Gulen, i akuzuar për organizimin e grusht shtetit.

Autoritetet turke kanë pezulluar ose vendosur nën hetim dhjetëra mijëra punonjës të institucioneve shtetërore, duke përfshirë ministritë, forcat e armatosura dhe strukturat arsimore, transmeton Fakte.

Nga ana tjetër Ministri i Drejtësisë, Bekir Bozdag, tha se sot se ka të dhëna të sigurta se Fethullah Gulen ka ndërmend të largohet nga streha e tij në Pensivali, dhe mund të largohet për në Australi, Meksikë, Kanada, Afrikën e Jugut apo Egjipt./Syri