Tuesday , June 22 2021
BIRCH RUN, MI - AUGUST 11: Republican presidential candidate Donald Trump speaks at a press conference before delivering the keynote address at the Genesee and Saginaw Republican Party Lincoln Day Event August 11, 2015 in Birch Run, Michigan. This is Trump's first campaign event since his Republican debate last week. (Photo by Bill Pugliano/Getty Images)

Trump në hall, Amerika po përgatitet për grevë të përgjithshme

Inaugurimi i presidentit amerikan Donald Trump, u shoqëruar me protesta nga miliona të pakënaqur me politikën e tij.

Tani për tani gjendja në SHBA është e qetë, por protestat nuk kanë përfunduar, shkruan Reuters.

Protesta e re masive, sipas medias, në fjalë është planifikuar të mbahet me 8 mars, transmeton lajmi.net.

Në vend të Ditës së Gruas, organizatorët e marshit “Gratë marshojnë” janë duke bërë thirrje që për 8 mars të jetë një ditë pa gra, edhe pse ende nuk dihet saktësisht se në çfarë forme do të organizohet fushata e protestës, por në rrjetet sociale ka filluar tashmë një organizim.

Në ditët në vazhdim vet gratë do të bëjnë të ditura detajet e siç e kanë quajtur ato grevës mw tw madhe masive qw wshtw bwrw ndonjwherw në SHBA.

“Marshi i grave” është organizuar për herë të parë në ditën e përurimit të Donald Trump më 20 janar në Uashington.

Më pas, marshimi kishte përfshirë edhe qytetet të tjera në gjithë Shtetet e Bashkuar dhe Evropë, ku morën pjesë aktivistet e të drejtave të grave, por edhe ata që nuk e mbështesin atë.

Ato mbanin pankarta me slogane kundër racizmit, diskriminimit, shovinizmit dhe maçonizmit.

Sipas vlerësimeve të organizatorëve, në rrugët e Uashingtonit ishin përafërsisht gjysmë milioni njerëz, në mesin e tyre kishte edhe yje të Hollivudit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *