Monday , March 25 2019

Shpërthen cisterna e benzinës, 9 të vdekur

Një cisternë benzine është bërë shkaktare e një zjarri në qytetin më të madh të Nigerisë, Lagos, duke vrarë të paktën nëntë persona.

Më shumë se 50 automjete, duke përfshirë pesë autobuzë, u përfshinë nga flakët pasi një kamion humbi kontrollin duke shkarkuar benzinën që mbante në një autostradë.

Shpërthime të tilla janë të zakonshme në Nigeri, prodhuesi më i madh i naftës në Afrikë. Benzina transportohet nëpërmjet rrugëve dhe mjeteve të cilat nuk janë të mirëmbajtura.

Incidenti ndodhi të enjten rreth orës 17:30, në autostradën Lagos-Ibadan, një nga autostradat kryesore në qytet./tvklan

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *