Shkon në 120 numri i viktimave nga tërmeti në Itali

Kryeministri italian, Matteo Renzi ka thënë se deri tani rreth 120 persona raportohet se kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë të lënduar nga lëkundjet  e tokës të cilat ndodhen gjatë natës së mbrëmshme, transmeton Fakte.

Tërmeti prej 6,2 shkallësh ka bërë që gjysma e qytezës Amatrices në Italinë qendrore të shkatërrohet tërësisht. Zyrtarët e Departamentit Civil në Itali e kanë cilësuar këtë tërmet të ngjajshëm në një të vitit 2009 në Akuila ku kishin vdekur mbi 300 veta.

Përveç Amatrices edhe fshatra dhe qyteza tjera në rrethinën e Perugias kanë pësuar dëmtime të shumta.

Deri tani raportohet se 5 shtetas shqiptarë janë lënduar nga ky tërmet./TV21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *