Tuesday , July 27 2021

Rusia refuzon thirrjet e SHBA-së për armëpushim në Siri

Zëdhënësi i Presidentit rus tha se Shtetet e Bashkuara duhet që t’a bëjnë dallimin mes forcave opozitare si dhe terroristëve

Përkundër paralajmërimeve të SHBA-së drejtuar Rusisë, se do të ndërpresë bashkëpunimin ushtarak në rast se Rusia nuk respekton marrëveshjen e armëpushimit në Siri, Kremlini thotë se ushtria ruse do të intensifikojë sulmet ajrore,

Zëdhënësi i Presidentit rus Vladimir Putin, Dimitri Peskov tha se shkak i këtij vendimi ishte bërë mosrespektimi i marrëveshjes së firmosur mes Sekretarit Kerry dhe Ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Ai tha gjithasthu se Shtetet e Bashkuara duhet që t’a bëjnë dallimin mes forcave opozitare si dhe terroristëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *