Thursday , August 5 2021

“REPUBLIKA MAQEDONIA VERIORE”, varianti përfundimtar i emrit !

Sipas të gjitha gjasave “Republika Maqedonia Veriore” është varianti përfundimtar i emrit të ri të Maqedonisë, ka zbuluar TV Telma nga burime diplomatike, shkruan Fakte. Sipas këtyre burimeve, tanimë është dakorduar korniza e përdorimit, si planin e detajuar për mbylljen e kësaj pështje disa dekadëshe.

Ky plan pritet të verifikohet nesër gjatë një bisede telefonike mes dy kryeminstrave Zaev dhe Cipras, para takimit të tyre të radhës që duhet të ndodhë në Prespë së shpejti.

Opozita greke sot ka kërkuar nga Qeveria në Athinë të mos e pranojë këtë plan, pasi kështu Shkupit do t’i jepej dritë e gjelbërt për integrim në BE dhe NATO pa u zgjidhur kontesti./FAKTE.Net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *