Monday , April 22 2019
epaselect epa06948656 Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu (R) speaks with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov (L) during their meeting at the 10th Ambassador Conference in Ankara, Turkey, 14 August 2018. The Conference takes place under the topic 'Enterprising and Humanitarian Foreign Policy in the Presidential System of Government'. EPA-EFE/STR

Ministri jashtëm rus Lavrov në Ankara: ja plani për t’u liruar nga bllokada amerikane

Sanksionet ekonomike të SHBA-së ndaj Turqisë dhe Rusisë janë pjesë e një “politike të paligjshme”, tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në Ankara.

“Forcimi i sanksioneve shihet si një lëvizje të paligjshme, diktuar nga dëshira për të dominuar gjithçka dhe kudo dhe që diktojnë vendimet politike në politikën botërore pa u konsultuar me askënd”,shtoi Lavrov në konferencën për shtyp me homologun e tij turk Mevlut Çavusoglu.

Lavrov gjithashtu vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara po përdorin sanksionet për të përfituar padrejtësisht në tregtinë botërore.

Lavrov vuri në dukje se Rusia është duke marrë në konsideratë një tregti me monedhat kombëtare të Turqisë dhe vendeve të tjera, përfshirë Kinën, në mënyrë që siç tha ai “bashkërisht të lirohemi nga këto bllokada të paligjshme”

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *