Tuesday , May 21 2019
Chairperson-in-Office of the OSCE, Federal Minister for Europe, Integration and Foreign Affairs of Austria Sebastian Kurz speaks during a joint press conference with Georgian Foreign Minister in Tbilisi on February 3, 2017. / AFP / Vano SHLAMOV (Photo credit should read VANO SHLAMOV/AFP/Getty Images)

Kurz: Maqedonia ka shans të hyjë në BE

Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz, e mirëpriti arritjen e marrëveshjes mbi rizgjidhjen e çështjes së emrit midis Greqisë e Maqedonisë me ç’rast tha se vendi i tij beson se Maqedonia tashmë mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, përcjell Fakte.

“Si Republikë e Maqedonisë ne shohim një perspektivë të qartë për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe natyrisht edhe për Maqedoninë, sidomos tash pas marrëveshjes për emrin me Greqinë, që t’i bashkohen Bashkimit Evropian”, tha Kurz në një konferencë për gazetarë gjatë vizitës së tij në Berlin, shkruan tv21.tv Sipas marrëveshjes, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev tha se vendi i tij zyrtarisht do të quhet “Republika e Maqedonisë Veriore”. Aktualisht ajo njihet zyrtarisht në Kombet e Bashkuara me emrin e përkohshëm si “Ish-republika jugosllave e Maqedonisë“./TV21

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *