Wednesday , January 27 2021

Joe Biden viziton Serbinë dhe Kosovën

Zëvendëspresidenti i SHBA-së Biden në kuadër të një turi në Ballkan qendron këtë të martë (16.08) në Serbi, ku do të dërgojë mesazhe bashkëpunimi dhe partneriteti, sepse kohët e fundit ka pasur disa gjeste që flasin për raporte më të ngushta. Bashkëpunimi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe me Bashkimin Evropian konsiderohet si i domosdoshëm për vazhdimin e përpjekjeve të Serbisë për anëtarësim në BE. Por në këtë rrugë Serbia ka dhe shumë pengesa.

Normalizimi i raporteve me Kosovën

Gjatë qëndrimit të Biden në Beograd do të trajtohen edhe çështjet që kanë të bëjnë me të kaluarën dhe krimet e luftës. Por Zëvendëspresidenti Biden pritet ta inkurajojë Serbinë që të përshpejtojë edhe procesin e normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën. Kryeministri serb, Aleskander Vuçiq, ka premtuar disa herë, ndër të tjera edhe në intervistë me Deutsche Wellen, se do të angazhohet për zbardhjen e disa krimeve serbe, siç është vrasja e vëllezërve Bytyqi në Serbi, në kohën e bombardimeve të NATO-s, ku SHBA ka luajtur një rol vendimtar. Radikalët serbë, të udhëhequr nga Vojisllav Sheshel (pjesë e të cilëve deri në vitin 2008 ishte edhe Kryeministri Vuçiq, kanë paralajmëruar protestë kundër vizitës së zëvendëspresidentit Biden. Biden do të takohet edhe me Presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikoliq dhe ministrin e Jashtëm Ivica Daçiq.

Vizita në Kosovë

Pas qendrimit në Beograd, Biden do të shkojë për vizitë edhe në Kosovë, ku do të takohet me krerët e shtetit, Presidentin Hashim Thaçi dhe Kryeministrin Isa Mustafa. Ata e kanë cilësuar këtë vizitë me rëndësi historike. Por vizita e Biden vjen në një kohë kur Kosova po kalon një periudhë tensionesh mes partive në pushtet dhe opozitës, për shkak të demarkacionit të vijës së kufirit me Malin e Zi. Ndërkohë që një temë tjetër e nxehtë që e pret Kosovën është përballja me ekstremizmin e dhunshëm, si dhe krimin e organizuar dhe korrupsionin. Biden do të marrë pjesë të mërkurën (16.08) në ceremoninë e emërimit të një rruge që çon në kampin e forcave amerikane të KFOR-it, me emrin e djalit të tij të ndjerë Joseph “Beau” Biden.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *