Thursday , August 5 2021

I ftohti siberian godet Evropën, përgatituni për ditët më të këqija të javës

Javen qe vjen kujdesuni per veten duke u veshur trashe dhe patur parasysh keshillat e mjekeve per ditet e ftohta pasi po mberrin i ftohti siberian qe ka mberthyer Evropen Qendrore.

image-0-02-05-5daf8478de7bb9c05be8c913e74bb3034aeb89ea14c841f365dc29ac2e1a4f8d-v

Sipas metereologeve te Meteoalb, fundjava do te mbetet me vranesira dhe shira te dobet e lokale.

Gjate nates se diele si edhe mengjesi i se henes do te kete reshje debore ne verilindje dhe juglindje te vendit ne lartesine 700 metra mbi nivelin e detit. Reshjet do te jene ne sasi te pakta deri ne 10 apo 15 cm.

Parashikohet qe nga dita e marte dhe ne viim te mberrije i ftohti siberian duke bere qe temperaturat te jene te ulta ne zonat malore deri ne -8 grade C ndersa ne bredet dhe zonat e ulta nga 0 deri ne -2 grade C.

Temperaturat maksimale do te jene nga 10 deri 12 grade C ne ultesiren perendimore dhe ne vlera negative ne shune zona malore. Ditet me te ftohta te javes do te jenë dita e merkure dhe dita e enjte.

Java tjeter nuk do te kete reshje por do te jete e ftohte. Ky i ftohte ka mberthyer edhe Europen qendrore duke u shtrine deri ne mesdhe e ballkan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *