Sunday , June 16 2019

E TMERRSHME: Ja si transportohen me autoambulancë të sëmurët në Kosovë (video)

Gjendja e rëndë po vazhdon ta përcjellë sektorin e shëndetësisë kosovare. Qendra Klinike Universitare e Kosovës ende ballafaqohet me vështirësi të shumta, percjell Fakte.

Përveç mungesës së barnave, madje edhe atyre të listës esenciale, pacientët ballafaqohen edhe me mungesën dhe transportin e dobët.

E ka raste, kur stafi mjekësor i këtij institucioni shëndetësor (QKUK), detyrohen që të improvizojnë në mënyra të ndryshme për t’ua gjetur ‘çaren’, pacientëve.

Kështu ka ndodhur me autoambulancën në Klinikën Ortopedike të QKUK’së. Aty një pacient i cili kishte probleme me boshtin kurrizor pa kushte adekuate është vënë në autoambulancë, duke e rrezikuar kështu jetën e pacientit.

Pamjet e kësaj ngjarjeje janë postuar në rrjetet sociale. Në vazhdim i gjeni ato./Express

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *