Wednesday , April 21 2021

Dubai nis ndërtimin e kullës më të lartë në botë (Foto)

Dubai ka nisur ndërtimin e gradaçelës që do të kalojë edhe lartësinë e të famshmes Burj Khalifa, që është aktualisht ndërtesa më e lartë në botë.

Kulla në portin e Dubai Creek do të kushtojë 1 miliard dollarë dhe do të ofrojë pamje 360 gradë të qytetit. Ndërtesa më e lartë në botë do të jetë gati në vitin 2020.

Sheiku Mohamed Bin Rashid Al-Maktoum, tha se qindra punëtorë do të jenë të gatshëm që nga e hëna e javës tjetër për ta ndërtuar gradaçelën.

Thuhet se kulla do t’i kalojë 828 metrat. Megjithatë lartësia ekzakte nuk është bërë ende e ditur.

1476291754_kulla-71476291708_kulla-11476291722_kulla-2 1476291729_kulla-3 1476291735_kulla-41476291743_kulla-5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *