Sunday , February 23 2020

Vendi/Rajoni

Shqipëria, parajsa e fshehur

Shqipëria si destinacion evropian i cili ka shumë për t’u zbuluar dhe për t’u eksploruar vazhdon të tërheqë vëmendjen e agjencive dhe web-siteve të huaja. Vendi i shqiponjave po promovohet kudo në botë si një thesar që pret për t’u zbuluar dhe promovimi i saj dhe nga turistët e huaj …

Lexo më shumë »

Bullgari: Sekuestrohen 23 milionë euro heroinë

Shërbimi Doganor i Bullgarisë ka njoftuar se zyrtarët e saj kanë sekuestruar 712 kilogramë heroinë, e cila ndodhej në dy kamionë iranianë që erdhën në Bullgari nga Turqia, percjell Fakte. Doganierët vlerën e heroinës e përcaktuan në rreth 23 milionë euro. Droga u gjet në dy kamionë me targa iraniane …

Lexo më shumë »

SHBA-ja me rritje ekonomike 4.2%

Rritja ekonomike e SHBA-së konfirmoi ecurinë e saj të mirë me një rritje prej 4,2% në tremujorin e dytë, sipas vlerësimit të bërë sot nga Departamenti i Tregtisë. Ky është zgjerimi i Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) më i fuqishëm prej katër vitesh, pas një tremujori të parë që ishte …

Lexo më shumë »

Nënat në Serbi protestojnë kundër zvogëlimit të ndihmës financiare shtetërore

Qindra nëna dhe gra shtatzëna kanë protestuar në kryeqytetin e Serbisë, Beograd, kundër shkurtimeve financiare nga shteti për familjet me fëmijë. Gratë, të shoqëruara nga burrat dhe fëmijët, përfshirë foshnjet, kanë marshur afër Qeverisë Serbe, duke kënduar ninulla, percjell Fakte. Protesta është organizuar nga një grup në rrjetet sociale, Nënat …

Lexo më shumë »

Ujëvarat e Mirushës vërshohen nga mbeturinat

Ujëvarat e Mirushës janë pjesë e një parku me rëndësi të veçantë natyrore, shkencore, kulturore e turistike. Dhe në këtë park, lumi Mirusha gjatë rrjedhës së tij kalon nëpër një grykë e cila njihet si kanjoni i lumit Mirusha dhe këtu krijon 12 ujëvara dhe 16 liqene që paraqesin një …

Lexo më shumë »

Revista sllovene: Shqipëria, vendi i shumëllojshmërive

Shqipëria është një vend ku është e mundur të gjesh plazhe të mbushura plot jetë, ndërkohë që shmang turizmin masiv, shkruan revista sllovene “delo.si” në faqen e saj të internetit në një reportazh që ia kushton Shqipërisë, percjell Fakte.. Ngjyra, aroma të harruara, mirësjellje, natyrë e virgjër, por edhe një …

Lexo më shumë »