Sunday , February 23 2020

Vendi/Rajoni

Zyrtare: Belgjika njeh patentat shqiptare

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka bërë të ditur një lajm pozitiv këtë të martë, ku ka njoftuar se Belgjika ka njohur tashmë lejet e drejtimit shqiptare. Përmes një njoftimi në Twitter, MEPJ thekson se shqiptarët që qëndrojnë në Belgjikë më pak se 3 muaj, mund të përdorin …

Lexo më shumë »

Pakti mes Shqipërisë dhe Greqisë: Këto janë detajet …

“Japin Epirin e Veriut për Çamërinë që nuk ekziston”, ky është titulli i një artikulli të publikuar sot në gazetën “Protothema”, ku zbardhen të tjera detaje rreth marrëveshjes Shqipëri-Greqi. Sipas medias helene mes Kotcias-it dhe Bushatit është rënë dakord që pala greke të heqë nga përdorimi termin “Epiri i Veriut”, …

Lexo më shumë »

Zbulohen botimet e panjohura të Fan Nolit

Pesë botime të shqipëruara nga Fan Noli janë gjetur në Amerikë nga studiuesi i historisë Niko Kotherja. Botimet e 5 pjesëve të “Don Kishotit të Mançës”, përkthimet brilante të Fan Nolit, botuar me 1932 në Boston janë gjetur mes shqiptarëve të Amerikës. Studiuesi i historisë Niko Kotherja në Boston ka …

Lexo më shumë »