Tuesday , April 7 2020

Politikë

Varret ilire në Mal të Zi

Territori i Malit të Zi është i pasur me varreza të mbretërve ilirë si dhe me katakombe parahistorike, qoftë prej guri apo dheu, që paraqesin një pasuri të veçantë të trashëgimisë kulturore. Studiuesit e kësaj fushe vlerësojnë si domosdoshmëri hulumtimin, mbrojtjen dhe ruajtjen e këtyre objekteve të rëndësishme historike dhe …

Lexo më shumë »

25 kompani vendore protestojnë para Bechtel Encas

25 kompani vendore që kanë dhënë shërbime në ndërtimin e autostradës “Arben Xhaferi” paralajmërojnë protestë për shkak të, siç thuhet, mos kryerjes së pagesave ndaj tyre për punën që kanë kryer. Protesta e paralajmëruar për sot mbahet nga ora 10:00- 12:00 para kampit të “Bectel & Enca” në Ferizaj, thuhet …

Lexo më shumë »

Zaev: Do të ndërrohen më shumë se 1/3 e ministrave

Këshilli qendror i LSDM-së ka vendosur për shkarkimin e të gjithë organeve të partisë, gjashtë nënkryetarët, sekretarin përgjithshëm, Aleksandar Kiracoski, sekretarin organizativ, Mile Zeçeviq, drejtuesit e forumit të gruas dhe organet tjera. Në postin e sekretarit të përgjithshëm është caktuar Lupço Nikollovski, ministër aktual i bujqësisë. Nënkryetar të deritanishëm të …

Lexo më shumë »

Serbia arreston punonjësin e administratës tatimore të Kosovës, Marjan Gjoka, MPJ kërkon lirimin e tij

Është arrestuar nga autoritetet serbe, punonjësi i Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjoka, njofton Koha.net. Lajmin e ka bërë me dije në një postim të tij shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, i cili njëherësh ka dënuar këtë veprim dhe ka kërkuar lirimin e tij. “Sapo jam informuar se autoritetet shtetërore te Serbisë …

Lexo më shumë »

Tallje me shqipen në qytetin e Lidhjes Shqiptare (FOTO)

Bastardimi dhe tallja e gjuhës shqipe vazhdon të jetë e pranishme edhe në Prizren, në qytetin e Lidhjes Shqiptare, shkruan gazeta KOHA. Dyqane të shumta, madje edhe institucione lokale pa pikë turpi devijojnë gjuhën shqipe. “Kemi veza natyrale katuni” shkruan në xhamin e një dyqani në pjesën më të frekuentuar …

Lexo më shumë »

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Arba Kokalari është bërë eurodeputetja e parë shqiptare. Ajo është zgjedhur nga Suedia, si përfaqësuese në Parlamentin Evropian, në zgjedhjet që janë mbyllur sot. Rezultatet përfundimtare tek sa kanë nisur të dalin. Konfirmimin për Kokolarin e ka bërë ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli. “Tani kemi lajme …

Lexo më shumë »

Humbi zgjedhjet Europiane, jep dorëheqje Aleksis Tsipras

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit, dhe ka bërë thirrje për zgjedhje të parakoshme, pas disfatës së tij në zgjedhjet europiane. Tsipras tha nga zyrat e partisë SYRIZA se “rezultati nuk ishte në pritjet tona,  nuk do ta injoroj atë rezultat”, shkruan”ekathimerini” transmeton Dritare.net Mandati …

Lexo më shumë »

Izetbegoviq: Dodiku po vizaton harta të reja në Ballkan

Kreu i Partisë për Veprim Demokratik, Bakir Izetbegoviq, ka akuzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq se pavarësisht deklarimeve për ruajtjen e integritetit territorial të BeH, ai nuk përmend asnjëherë sovranitetin e saj dhe nuk distancohet nga deklaratat separatiste të kreut të Republikës Serbe Milorad Dodik. Izetbegoviq tha gjatë 29-vjetorit të themelimit …

Lexo më shumë »