Politikë

Kryeparlamentari Talat Xhaferi shtroi iftar

Me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi ka shtruar darkë të përbashkët iftari më 29 maj, 2019, në Klubin e Deputetëve në Shkup, shkruan Fakte.Kanë marrë pjesë përfaqësues të Kuvendit, të partive politike, të bashkësive fetare etj. I …

Lexo më shumë »

Fillojnë patrullimet e përbashkëta mes Policisë së Kosovës dhe të Shqipërisë

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit të Shqipërisë, Ardi Veliu, u nënshkrua Marrëveshja e Mirëkuptimit për patrullime të përbashkëta në mes të Policisë së Kosovës dhe Policisë së Shtetit të Shqipërisë. “Referuar nevojës dhe rëndësisë së vazhdimit të bashkëpunimit …

Lexo më shumë »

Aktivistja serbe: T’i ndërtohet përmendorja Dikoviqit te varrezat masive të shqiptarëve

Varreza masive me trupat e civilëveshqiptarë të vrarë nga ushtria serbe është “përmendorja” për të bëmat e gjeneralit serb, Lubisha Dikoviqit. Kështu ka thënë aktivistja e njohur serbe për të drejtat e njeriut dhe të vërtetën rreth luftërave në ish Jugosllavi, Natasha Kandiq. Në një deklarim për Koha.net, pas intervistës së Dikoviqit ku ai pretendon …

Lexo më shumë »

Thaçi: BE-ja i ka mbyllur dyert për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se me procesin e integrimit në Bashkimin Evropian “po ndodhë ajo që nuk duhet te ndodhte, pasi që BE-ja ka mbyllur dyert për Kosovën”. “Kemi përmbushur të gjitha kriteret për liberalizem. Tash e tre vjet është dhënë rekomandimi për liberalizim, por ende nuk …

Lexo më shumë »

Konsorcium i kompanive nga Turqia dhe Maqedonia do të projektojë tunelet nën Kalanë e Shkupit

Firma turke “Mega Inxhiniering” dhe Instituti për kontroll të materialeve dhe zhvillim të teknologjive të reja do të projektojnë tunelet nën Kala. Nga kabineti i kryetarit Petre Shilegov, për SAKAMDKAKAZAM.MK, thonë se në shpalljen publike për hartimin e projektit të rrugës që duhet të kalojë nën kështjellën Kala është përzgjedhur kompania, …

Lexo më shumë »