Saturday , February 27 2021

Opinione

PËR NËNAT E REJA…

Shkruan: Dr. Bexhet Asani PËR NËNAT E REJA… Emri mami për nënë, ka zënë rrënjë në të folmet e shqipes së sotme. Për emrin e gjinisë femërore mami, Fjalori i Gjuhës së sotme shqipe ka vetëm këto dy shpjegime: MAMI f. Emër, me të cilin fëmija thërret nënën e vet …

Lexo më shumë »

Muhamedi: “Dredhitë e Zaevit”

“Zaev i bën lëvizjet sipas porosive të atyre që i lëvizin telat prapa shpinës së tij, këshilltarëve të vet, disa nga të cilët nga partia e tij janë nga ata që dolën nga mënga e Gligorovit dhe e mësuan marifetin e manipulimit me udhëheqësit politik të shqiptarëve, por edhe mësuan …

Lexo më shumë »

Çfarë e pret botën shqiptare në vitin 2019?

Nga Enver Robelli Viti që lamë pas ka paralajmëruar kthesa të mëdha – në politikën botërore, por edhe në nivel lokal. Se si do të përballen shqiptarët me vështirësitë e reja në vitin 2019, do të varet edhe nga aftësia e klasës politike në Prishtinë e Tiranë, e cila viteve …

Lexo më shumë »

“UNË, POLICI YT!”

Unë, polici yt Kur ju jeni në pizhame, unë jam në uniformë, me revole në brez, i gatshëm për t’jua siguruar gjumin e qetë. Ftohtë, borë, akull e shi, unë jam në detyrë, herë-herë edhe pa ngrenë e pa pirë. Në çdo mëngjes i them lamtumirë gruas dhe fëmijëve të …

Lexo më shumë »

Rusia drejt vendosjes së trupave në Serbi

Nga Shaban Murati   Avancimi i gjeopolitikës dhe i gjeostrategjisë ruse në Ballkan po shkon drejt formave gjithnjë e më agresive. Organi proqeveritar rus “eadaily.com” në 22 dhjetor 2018 hedh në qarkullim propozimin e ri për vendosjen e forcave ushtarake ruse në Serbi. Me titullin “Serbisë i duhet kontingjenti ushtarak …

Lexo më shumë »

Kosova dhe Donald Trump

Çfarë tani duket si përshkallëzim, është vetëm hapi i ardhshëm drejt shkëputjes përfundimtare të Kosovës nga Serbia. SHBA-të dhe Rusia i kanë zënë pozicionet. BE-ja duhet të jetë më aktive, mendon Adelheid Feilcke. Ajo që tani po ndodh me Kosovën, po ndjek logjikën e rendit të ri botëror, të rendit …

Lexo më shumë »

Ngërçi i shpresës!

Nga Panajot Barka Kështu do të mund ta cilesonim greven e zgjatur të rinisë studentore. Lë ta nisim nga deklarata e Ramës, se ajo i dha një shuplakë qeverisë dhe grusht opozitës. Mendoj se koncepti i Ramës pranon një të vërtetë, por jo të plotë, por gjithsesi të diferencuar. Dhe …

Lexo më shumë »

“Edhe Shejtani është popullist“

Njerëzit nuk po gjejnë forcë për të shkundur pasivitetin e tyre dhe për të marrë mbi supe përgjegjësinë lidhur me ndryshimet  eventuale. Të gjithë sikur po presin që të aktivizohet ai tjetri dhe në atë pritje e sipër po kalojnë vitet, proceset që po duken shpresëdhënëse po fillojnë të zbehen. …

Lexo më shumë »