Monday , October 22 2018

Bota

Lavrov: Ballkani, linjë e re konfrontimi në Europë

Ministri i Jashtëm rus në Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së: Shqetësim për atë që e quajti “linjë të re konfrontimi në Europë”, Ballkanin. Kur flet për Ukrainën, ministrit të Jashtëm të Federatës Ruse i shkon menjëherë mendja tek Ballkani. Dhe pa vonuar kalon aty. Në fjalimin e mbajtur para Asamblesë së …

Lexo më shumë »

Qindra të vdekur nga cunami në Indonezi

Cunam katastrofik në Indonezi. Vetëm në qytetin Palu, autoritetet njoftojnë për 384 viktima, qindra të lënduar. Parashikohet rritja e përmasave të tragjedisë. Cunami i së premtes pas tërmetit në ishullin Sulavesi ka shkatërruar një rajon të gjithin. Vetëm në provincën Palu humbën jetën 384 viktima. Shumë nga 350.000 banorët e …

Lexo më shumë »

Merkel rikandidon për kreun e CDU-së

Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të rikandidojë për kreun e partisë Unioni Kristiandemokrat (CDU) në dhjetor, pavarësisht humbjes së pësuar në grupin parlamentar ndaj Volker Kauderit. Kancelarja përsëriti se ishte në dispozicion për të gjithë mandatin në kancelari dhe se nuk ndryshonte mendimin për mospërputhjen mes rolit të kancelarit dhe …

Lexo më shumë »

Erdogan në darkën te Steinmeier, Merkel nuk merr pjesë

Disa politikanë kryesorë gjermanë, përfshirë kancelaren Angela Merkel, hodhën poshtë një thirrje për një darkë në nder të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan, i cili po bën një vizitë zyrtare në Gjermani këtë javë. Nikoqir i darkës zyrtare, e cila mbahet të premten, është presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier. “Prania e …

Lexo më shumë »

Babë e birë kosovarë, bëjnë për spital dy policë në Zvicër

Dy kosovarë, babë e djalë në Zvicër, kanë rrahur dy policë zviceranë, pas një mosmarrëveshjeje që kishte ardhur si pasojë e një veture të parkuar gabimisht. Siç njoftoi policia e kantonit Aargau, mosmarrëveshja ka ndodhur të premten mbrëmë, percjell Fakte. Sipas policisë, kosovari 31 vjeçar kishte sulmuar një person tjetër, …

Lexo më shumë »