Monday , August 20 2018

Bota

UNICEF: Gjysmë milioni fëmijë të bllokuar në Siri

Për shkak të vazhdimit të luftimeve në gjithë Sirinë, numri i fëmijëve që jetojnë nën rrethim ka arritur në afro 500 mijë, ka njoftuar Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Fëmijë (UNICEF). Zyrtarë të lartë të kësaj agjencie thanë sot se këta fëmijë jetojnë në 16 territore të rrethuara në …

Lexo më shumë »

Vdes në moshën 90 vjeçare Fidel Kastro

Me zë të dridhur, Raul Kastro njoftoi në televizionin shtetëror se vëllai i tij vdiq në orën 10:29 të darkës të premten. Ish-presidenti Fidel Kastro, i cili udhëhoqi një ushtri rebele në fitore në Kubë, përqafoi komunizmin e stilit sovjetik gjatë udhëheqjes së tij gjysmë-shekullore. Fidel Alejandro Castro Ruz lindi …

Lexo më shumë »

Tërmet i fuqishëm goditi Nikaraguan dhe El Salvadorin

Tërmet me intensitet prej 7,2 ballë sipas Shkallës së Rihterit sot goditi Nikaraguan dhe El Salvadorin. Autoritetet në Salvador paralajmëruan për dukuri të cunamit. Epiqendra e tërmetit u regjistrua rreth 100 kilometra nga bregu i El Salvadorit në thellësi prej 32 kilometrave në Oqeanin paqësor. Tërmeti është ndjerë në kryeqytetin …

Lexo më shumë »

Izraeli po digjet (video)

Qindra njerëz janë evakuuar në Izrael pas një zjarri të madh që kaploi pjesë të ndryshme të Vendit. Nga shërbimi kombëtar mjekësor izraelit bënë të ditur se deri tani 35 personave iu është dhënë ndihmë mjekësore pasi kanë inhaluar sasi të madhe të tymit. Nuk raportohet për viktima përveç dëmeve …

Lexo më shumë »

LAJM I FUNDIT: Evropa ndërpret bisedimet me Turqinë

Ligjvënësit e Bashkimit Evropian kanë votuar për pezullimin e bisedimeve të anëtarësimit me Turqinë. Veprimi shihet si ndëshkim për përndjekjen që po u bëjnë autoritetet turke rivalëve politikë të presidentit Recep Tayyip Erdogan. Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën jodetyruese, duke i kërkuar BE-së që “të fillojë një ngrirje të përkohshme …

Lexo më shumë »

Trump: SHBA do të heqë dorë nga partneriteti Trans-Paqësor

Presidenti i zgjedhur, Donald Trump, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara do të heqin dorë nga marrëveshja tregtare e Partneritetit Trans-Paqësor, në ditën e tij të parë në Shtëpinë e Bardhë. Lajmërimi i Trump erdhi përmes një video-mesazhi, ku republikani ravijëzoi qëllimet e tij primare sapo ai të marrë zyrën …

Lexo më shumë »

Rrëzohet një aeroplan në Nevada, evakuohen banorët

Një aeroplan i tipit “Piper PA 31” është rrëzuar në qytetin Elko në Nevada të SHBA. NBC raporton se ka pasur të paktën 4 persona në bord. Ende nuk dihen shkaqet e rrëzimit të aeroplanit në Nevada, mirëpo banorët e zonës janë evakuuar. Dëshmitarët thonë se aeroplani u rrëzua në …

Lexo më shumë »

Stoltenberg e Trump flasin për të ardhmen e NATO-s

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ka pasur një bisedë pozitive me presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për të ardhmen e aleancës ushtarake perëndimore. “Bisedë e mirë me presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump. Të dy kemi theksuar rëndësinë e madhe të NATO-s dhe …

Lexo më shumë »