Saturday , January 19 2019

Bota

Sulm në Parlamentin anglez, 12 të plagosur, vritet sulmuesi

Një person i armatosur ka përplasur me makinë 12 persona duke i lënë të plagosur në vend, ndërsa më pas ka plagosur me thikë një oficer policie. Politikanë, punonjës të Parlamentit të Londrës dhe gazetarë kanë njoftuar se kanë dëgjuar të shtëna armësh jashtë parlamentit. Ndërkohë, “DailyMail” raporton se punonjësi …

Lexo më shumë »

Shpërthim afër stacionit të policisë

Një shpërthim ka ndodhur afër stacionit të policisë në Strabane. Nga mediat në Irlandën Veriore është thënë se ky ishte tentim për vrasje, një ditë pasi ish-kryeministri dhe ish komandanti i IRA’s vdiq në moshën 66 vjeçare, Martin McGuinness, shkruanDailyStar, transmeton Gazeta Express. Megjithatë, raportimet thonë se nuk ka asnjë …

Lexo më shumë »

Ministri i Brendshëm i Francës jep dorëheqje

Ministri i Brendshëm i Francës, Bruno Le Roux ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga detyra e tij pas hetimit të nisur ndaj tij me akuzën për korrupsion duke punësuar si këshilltare dy vajzat e tij të moshës 14 dhe 16 vjeç, raporton Anadolu Agency (AA). Le Roux në një …

Lexo më shumë »

Në moshën 101-vjeçare ndërroi jetë David Rockefeller

David Rockefeller, bankieri amerikan dhe njëherësh anëtari më i shquar dhe më i vjetër i familjes shumë të pasur Rockefeller, ka ndërruar jetë në moshën 101-vjeçare, transmeton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësi i Rockefellerëve, Fraser P. Seitel, konfirmoi se bankieri amerikan ndërroi jetë të hënën në mëngjes në shtëpinë e tij …

Lexo më shumë »

Hapet klasa e gjuhës shqipe në një fshat të Ukrainës (Foto)

Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta, zhvilloi një vizitë në fshatin Priazovski të Komunës së Zaporizhia, ku jeton një pjesë e komunitetit shqiptar. Në një ceremoni prekëse dhe me pjesëmarrjen e gjerë të banorëve të fshatit, autoriteteve lokale dhe përfaqësuesve të komunitetit shqiptar nga …

Lexo më shumë »