Saturday , February 27 2021

Fakte

SERBI: GJATË FUNDJAVËS LOKALET PUNOJNË DERI ORA 14.00

Në Serbi, kafeteritë dhe restoranet si dhe Qendrat Tregtare gjatë fundjavës do të punojnë deri ora 14.00 – ka vendosur Shtabi I Krizës.  Kjo nuk do të vlejë për salonet e ondulimit si dhe për firmat që shpërndajnë ushqime. Qendrat turistike dimërore do të funksionojnë sikurse deri më tani, kurse …

Lexo më shumë »

Zbulohet në Kroaci, varianti i Afrikës së Jugut të COVID-19

Dy raste të infeksionit me variantin e koronavirusit të Afrikës së Jugut janë konfirmuar në Kroaci. Lajmin e dha Prof.Dr. Bernard Kaic, Shef i Departamentit të Epidemiologjisë së Sëmundjeve Infektive të Institutit Kroat të Shëndetit Publik për portalin HRT. Të dy personat, të cilët u konfirmuan se ishin të infektuar me këtë lloj shtame, mbërritën …

Lexo më shumë »

Manastirliu takon stafin mjekësor të spitali COVID 3: Të bëhemi një front kundër pandemisë, të hënën mbërrijnë edhe 15,000 vaksina Pfizer

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka kërkuar bashkëpunimin e qytetarëve për t’u bërë një front përballë COVID19, gjatë takimit me mjekë dhe infermierë të Spitalit COVID 3, ku vlerësoi punën e tyre në betejën e gjatë me virusin e rrezikshëm. “Ekipi i COVID3, dua t’ju falenderoj që …

Lexo më shumë »

Fillon mbledhja BDI-së në Tetovë

BDI-ja ka nisur para pak çastesh mbledhja e radhës e kryesisë së partisë, e dyta brenda kësaj jave me strukturat dhe degët e partisë. Nuk dihet ende se cilat janë temat, por jo zyrtarisht, flitet se do të bisedohet për dy nga çështjet kryesore që kanë të bëjnë me regjistrimin …

Lexo më shumë »

Osmani: Nga e hëna fillon regjistrimi, për herë të parë regjistrohet edhe diaspora

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani sot në konferencë të përbashkët për shtyp me Drejtorin e Entit Shtetëror Statistikor, Apostol Simovski prezantuan përgatitjet për fillimin e operacionit më të rëndësishëm statistikor- REGJISTRIMI 2021. “Dje thirra mbledhje të jashtëzakonshme me shefat e Përfaqësive Diplomatiko Konsullore, ku dhashë instruksione deri te …

Lexo më shumë »

Kreu i VMRO-së Mickoski infektohet me COVID-19

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski bëri të ditur se është infektuar me COVID-19. “Pas vërejtjes së simptomave më të lehta, i mora rezultatet e testimeve dhe rezultojnë me COVID-19”, shkruan Mickoski. Ai shton se ka respektuar rekomandimet e autoriteteve shëndetësore, por asnjëherë, siç shrkuan ai nuk është e mjaftushme. Kreu …

Lexo më shumë »