Tuesday , September 25 2018

Fakte

Ushtarët amerikan e presin Haradinajn si hero, me duartrokitje e brohoritma (video)

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë vizitës zyrtare që është duke e zhvilluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është pritur në Akademinë Ushtarake “West Point” nga Gjeneral Lejtnant Darryl A. Williams me bashkëpunëtorë. Kryeministrit Haradinaj iu bë një pritje e jashtëzakonshme nga mijëra ushtarak dhe kadet të ushtrisë Amerikane …

Lexo më shumë »

McGregor – Nurmagomedov, ky do të jetë gjyqtari

Për duelin më të madh të historisë në artet marciale mikse, atë mes Conor McGregor dhe Khabib Nurmagomedov, UFC-ja ka vendosur të caktojë gjyqtarin e saj më të mirë, Herb Dean, i cili është votuar në unanimitet nga komisioni i sportit në Nevada. Ky duel do të zhvillohet më 6 …

Lexo më shumë »

Haziri: Për bashkimin e Luginës kam folur në vitin 2011

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka folur për idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës e Serbisë. Ai ka thënë se ka qenë i pari që e ka përmendur mundësin e bashkimit të Luginës me Kosovën, përcjell Fakte. Haziri në emisionin “Pressing”, me Leonard Kerqukin, në T7, …

Lexo më shumë »

Kurti: Thaçi i përket regjistrit të sëmundjeve kronike

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se Thaçi nuk i përket listës së barnave esenciale, “por regjistrit të sëmundjeve kronike, të këtyre sëmundjeve të cilat na vijnë si negociata pa parime në të cilat Kosova është shumë më tepër temë sesa palë”. Kurti e bëri këtë deklaratë gjatë …

Lexo më shumë »

Etnografia dhe arkeologjia e Shqipërisë në penelin e Rakip Shabanit

Etnografia dhe arkeologjia e vendit tonë erdhën në penelin e piktorit Rakip Shabani për publikun në ekspozitën “Identitet”. Piktura vaji, akuareli dhe grafika mirëpresin të shijohen nga publiku i Tiranës, në Muzeun Historik Kombëtar. Kjo ekspozitë vjen në kuadër të 29 shtatorit, “Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore” dhe të “Ditëve …

Lexo më shumë »

Digjet një banesë në Tiranë, një i vdekur

Një 60-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e një zjarri që ka shpërthyer në orët e sotme të mëngjesit në Tiranë. Rasti ka ndodhur në rrugën “Ramazan Demneri”, në një apartament në katin e tretë, ka bërë të ditur Policia shqiptare, e cila ka dalë në vendin e ngjarjes së …

Lexo më shumë »

Pacolli u përshëndet me Trumpin (video)

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, pak minuta pasi në Facebook njoftoi se është takuar me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trumpin, ka postuar një video në të cilën shihet vetëm duke shtrënguar duart kalimthi me presidentin amerikan, percjell Fakte. Në videon e postuar në Facebook, …

Lexo më shumë »