Aktuale

Home Aktuale

Gostivar: Thirret seancë e Këshillit komunal për miratim të buxhetit të...

Kryesuesi i Këshillit të Komunës së Gostivarit, Nasir Musliu mbrëmë ka thirrur seancën e Kuvendit komunal për me datë 24 Janar – 2018, me...

Shkup: Anti-NATO protestë para Kuvendit, bie një shtyllë e ndriçimit rrugor...

Para Kuvendit të Maqedonisë është mbledhur një grup i vogël protestuesisht të cilët kanë qëndrine anti-NATO, përcjell Telegrafi Maqedoni. Partia ”E Majta” është duke protestuar...

Skënderbeu, pullë poste në Maqedoni…në dy gjuhë

550-vjetori i vdekjes së Skënderbeut është përkujtuar në Kuvendin maqedonas me promovimin e një pulle postare me portretin e tij, ku bie në sy...

Çështja e emrit, Qeveria do ta analizojë kornizën e propozuar nga...

“Në OKB po krijohen kushte për lëvizje përpara të procesit për zgjidhjen e çështjes së emrit, ndërkaq përfundimi do të varet nga gatishmëria për...

Arsimtarët kërkojnë pagë më të lartë

Janë mbledhur para qeverisë për të kërkuar pagë më të mëdha. Profesor, arsimtarë e edukatore të çerdheve përmes kësaj proteste po kërkojnë që Qeveria...

Rexhepi: Përçarjet në BESË nuk janë lokale

Lëvizja BESA asnjëherë nuk ka pas ndasi lokale dhe si e tillë nuk ekziston BESA e Tetovës apo BESA e Shkupit. Kështu thotë anëtari...

Nimiç: Zgjidhja e çështjes së emrit është në sipërfaqe

Ndërmjetësi i KB-së në bisedimet për emrin, Methju Nimiç deklaroi se zgjidhja e kontestit për emrin është në sipërfaqe me çka do t’i jepet...

Ivanov refuzoi ligjin për gjuhët, akuzoi mazhorancën për manipulim të flamurit...

Presitenti i vendit Gjorge Ivanov sapo ka lajmëruar se refuzoi ligjin për gjuhët, shkruan Fakte. Ai ka thënë se në një letër në të...

BESA e Tetovës, padi penale ndaj BESËS së Shkupi për keqpërdorim...

Vazhdojnë edhe më tej përplasjet në Lëvizjen BESA. Mbështetësit e Bilall Kasamit paralajmërojnë padi penale kundër hapjes së selisë paralele në Tetovë nga ana...

Deputeti Kërste Mukoski mbetet në paraburgim

Gjykata ka vendosur të refuzojë edhe ankesën e deputetit tjetër të OBRM-PDUKM-së, Krsto Mukoski dhe konfirmoi vendimin e gjykatës së shkallës së parë, me...

Popular

Lirohët përkohësisht nga burgu Bajrush Sejdiu nga Kumanova

Bajrush Sejdiu nga Kumanova është liruar sot në mesditë nga burgu i Shtipit, shkruan Fakte. Sipas burimeve nga ministria e drejtësisë, Sejdiu ka kërkuar...